Organizator:

Legenda biegów spotka się z publicznością. Jerzy Skarżyński na Poznań Sport Expo

Podziel się

Trzykrotny medalista mistrzostw Polski, zwycięzca Maratonu Warszawskiego, utytułowany lekkoatleta, a obecnie autor książek, propagator aktywności fizycznej – Jerzy Skarżyński będzie gościem Poznań Sport Expo.

Urodził się 13 stycznia 1956, w piątek. Jak jednak mówi, nie jest przesądny. Potwierdzają to jego osiągnięcia. Jerzy Skarżyński był zawodnikiem Gwardii Warszawa i Budowlanych Szczecin, reprezentantem Polski w pucharze świata i Europy w maratonie. Podczas zawodów Przyjaźń’84 zajął czwarte miejsce. Jest trzykrotnym medalistą mistrzostw Polski, był też 15 zawodnikiem mistrzostw Europy (1986). W 1989 zwyciężył w Maratonie Warszawskim.

Wśród jego rekordów życiowych warto odnotować choćby ten w bieg na 10 000 metrów (28:33,26 s), ustanowiony 29 lipca 1984 w Sopocie. To 17. wynik w historii polskiej lekkoatletyki. Jego rekord w biegu maratońskim to 2:11:42 s. (6 kwietnia 1986, Dębno).

Mimo zakończenia w roku 1993 kariery wyczynowej, ciągle biega. Od roku 1996 brał udział w Mistrzostwach Polski Weteranów, zostając kilkakrotnie mistrzem i rekordzistą tych mistrzostw. 

W roku 2011 Polski Komitet Olimpijski przyznał mu nagrodę Fair Play „za całokształt kariery sportowej i godne życie po jej zakończeniu”. Został też uhonorowany tytułem Ambasador Szczecina.

Swoje zawodnicze i trenerskie doświadczenia przekazuje innym. Napisał i wydał książki popularyzujące bieganie, przeznaczone dla początkujących i zaawansowanych zawodników: „Biegiem po zdrowie”, „Bieg maratoński” (2004), „Maraton i ultramaratony” i „Maraton” oraz „Biegiem przez życie” i „Trening biegowy metodą Skarżyńskiego”. Współpracował jako ekspert z wieloma tytułami z branży biegowej.

Jerzego Skarżyńskiego, który opowie o swojej autorskiej metodzie treningu, będzie można spotkać na Poznań Sport Expo przez trzy dni, od piątku do niedzieli, 15-17 października.

Bezpłatne wejściówki na Poznań Sport Expo dostępne na ToBilet.pl